piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów tak nie uwydatni linii trawy lub kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Niesłychanie duże, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzeszki. Gdy wolimy aby nasze zielone plot było bardzo wybujałe zaś jednocześnie cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Pamiętajmy także, że jak rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo trudne.

Nic właściwie nie podkreśli krawędzi trawnika albo kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty nie zawsze mogą dobrze wzrastać w wyznaczonych miejscach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach lub zasłonią gołe placki gleby. Pięknie przycięty nieduży żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie bądź rosłe zielone ogrodzenia wolno uzyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy często są dużo bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, ale jego formę Cis można pościć bez pomocy.Powinien się migiem dojrzewał oraz oszczędzi kolumnowy zarys.

Jeśli wasz zakamarek jest bardzo zacieniony, pożądane byłoby aby roślinny częstokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja klasy o jasnych czy tez wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w największym stopniu chwytliwe w słońcu, lecz nawet w chłodu korona drzewa ostają wcale jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz